Skip to main content
Voice Recognition
X

Garner-Hayfield-Ventura

Community School District

Staff Directory



for Garner-Hayfield-Ventura Community Schools










Mary Abele
Abele, Mary
P-12 Paraprofessional
Jami Ades
Ades, Jami
High School Special Education Teacher
Emberly Albertson
Albertson, Emberly
High School Science Teacher/HS Girls XC Coach/HS Girls Track Coach
Joe Albertson
Albertson, Joe
3rd Grade Teacher
Corie Albrecht
Albrecht, Corie
K-8 Spec Ed Paraprofessional
June Bahnsen
Bahnsen, June
High School Spanish Teacher
Cade Baker
Baker, Cade
Asst. High School Wrestling Coach
Josh Banse
Banse, Josh
Varsity Boys Soccer Coach
Bob Baumgard
Baumgard, Bob
7-12 Agricultural Science Teacher
Heather Baumgard
Baumgard, Heather
Library Manager
Nate Benzing
Benzing, Nate
5-8 Instrumental Music Teacher
Megan Berns
Berns, Megan
Kindergarten Teacher
Jan Bier
Bier, Jan
High School Office Staff
Angie Bierle
Bierle, Angie
High School Counselor
Liz Blockhus
Blockhus, Liz
Taher Food Service Director
Scott Britson
Britson, Scott
Assistant Boys Basketball Coach
Jan Burns
Burns, Jan
Taher Food Service
Kristi Carew
Carew, Kristi
K-12 Teacher Librarian/HS Basketball Cheer Coach
Stub Cash
Cash, Stub
Head of Buildings and Grounds - Ventura
Nick Chambers
Chambers, Nick
Food Services
Michelle Chizek
Chizek, Michelle
P8 School Paraprofessional
Kristi Clark
Clark, Kristi
4 Yr. Preschool Teacher
ShaeLee Cooper
Cooper, ShaeLee
HS Special Education Paraprofessional
Julie Cox
Cox, Julie
Food Services
Harold Curley
Curley, Harold
P8 School Custodian
Natalee Dippel
Dippel, Natalee
7-8 Science Teacher/Assistant HS Softball Coach/JJV Volleyball Coach
Megan Dodd
Dodd, Megan
Reading Interventionist Teacher
Racine Dodd
Dodd, Racine
1st Grade Teacher
Travis Dodd
Dodd, Travis
Junior High Wrestling Coach
Hillary Dodge
Dodge, Hillary
7th Grade English/Reading Teacher
Danielle Dykstra
Dykstra, Danielle
1st Grade Teacher
Stephanie Eastman
Eastman, Stephanie
TK Paraprofessional
Kelsey Edwards
Edwards, Kelsey
7-12 Instructional Coach
Stacie Englin
Englin, Stacie
5-6 Math Teacher
Tony Englin
Englin, Tony
High School Industrial Technology Teacher/Drivers Ed Instructor/JH Football Coach
Jon Erdman
Erdman, Jon
Bus Driver
Leanne Ermer
Ermer, Leanne
Elementary School Counselor
Amy Ewert
Ewert, Amy
5th Grade ELA Teacher
Tom Fey
Fey, Tom
Bus Driver
Holly Fischer
Fischer, Holly
District Business Manager/Board Secretary
Sara Fischer
Fischer, Sara
6th Grade ELA Grade Teacher
Mary Fisk
Fisk, Mary
Elementary At-Risk Teacher
Becca Formanek
Formanek, Becca
Elementary School Paraprofessional
Randy Formanek
Formanek, Randy
High School Custodian
Matt Frank
Frank, Matt
Assistant Girls Soccer Coach
Elisa Garcia
Garcia, Elisa
P8 School Paraprofessional
Jacob Gardner
Gardner, Jacob
JJV Boys Basketball Coach
Jason Gayken
Gayken, Jason
Assistant HS Football Coach
Jared Graham
Graham, Jared
Varsity Girls Soccer Coach
Lacey Graham
Graham, Lacey
HS Special Education Paraprofessional
Matt Graham
Graham, Matt
7-12 Business Education Teacher
Todd Greiman
Greiman, Todd
Varsity Girls Golf Coach
Brenda Haag
Haag, Brenda
District Technology Director
Connie Hackenmiller
Hackenmiller, Connie
Middle School Office Staff
Jenny Haes
Haes, Jenny
Elementary School Paraprofessional
Kelly Hagensick
Hagensick, Kelly
Elem/Middle School Paraprofessional
Sherri Halfpop
Halfpop, Sherri
Middle School Special Education Teacher
Brandi Halsne
Halsne, Brandi
High School Social Studies Teacher
Katie Hansen
Hansen, Katie
Food Services
Jeff Hanson
Hanson, Jeff
P8 School Custodian
Kevin Hanson
Hanson, Kevin
Transportation Director
Kris Hanson
Hanson, Kris
Head of Buildings and Grounds - Garner
Mary Hanson
Hanson, Mary
Middle and High School Paraprofessional
Neal Haugland
Haugland, Neal
P8 School Custodian
Beth Hawe
Hawe, Beth
High School Office Staff
Jaci Hayes
Hayes, Jaci
TK-6 Instructional Coach
Heath Heimer
Heimer, Heath
Bus Driver
Stacie Heitland
Heitland, Stacie
Middle School At-Risk Teacher
Tony Heitland
Heitland, Tony
4th Grade Teacher
Dena Hejlik
Hejlik, Dena
Middle School Paraprofessional
Kalie Hejlik
Hejlik, Kalie
Elementary and Middle School Special Education Teacher
Rachel Hejna
Hejna, Rachel
Middle School Special Education Teacher
Carter Henken
Henken, Carter
7-8 SS Teacher/DC Sponsor/JH FB Coach/Assist Boys Track Coach/MS AD
Ryan Hinders
Hinders, Ryan
Varsity Boys Cross Country Coach
Bonnie Hiscocks
Hiscocks, Bonnie
School Nurse
Wendy Hiscocks
Hiscocks, Wendy
Taher Food Service
Sydney Holmes
Holmes, Sydney
High School Social Studies Teacher/JH VB Coach/Varsity Softball Coach
Heather Hook
Hook, Heather
Middle School Paraprofessional
Colton Ironside
Ironside, Colton
7-12 Vocal Teacher
Cory Jenniges
Jenniges, Cory
Varsity Wrestling Coach
Dennis Jones
Jones, Dennis
Bus Driver
Kris Juenger
Juenger, Kris
Food Services
Chris Juhl
Juhl, Chris
Bus Driver
Kelli Just
Just, Kelli
5-6 Science Teacher
Brandon Kammrad
Kammrad, Brandon
High School Varsity Football Coach
Ken Kasper
Kasper, Ken
School Superintendent
Nicole Katter
Katter, Nicole
Kindergarten Teacher
Noah Krabbe
Krabbe, Noah
Varsity Baseball Coach
Amy Kuhlers
Kuhlers, Amy
5-6 Future Ready Skills Teacher
Alexis Kuhlman
Kuhlman, Alexis
Taher Food Service
Jennifer Kumsher
Kumsher, Jennifer
K-12 TAG Teacher
Paula Laird
Laird, Paula
District Bookkeeper
Meriel Leavy
Leavy, Meriel
Varsity Volleyball Coach
Falon Lenz
Lenz, Falon
Before/After School Program Director
Sarah Lewis
Lewis, Sarah
7-8 Girls Track Coach
Becky Lillebo
Lillebo, Becky
Middle School Paraprofessional, 7-8 Cheer Coach
Beth Lortz
Lortz, Beth
P8 School Paraprofessional; District Office Assistant
Joyce Lunning
Lunning, Joyce
Food Services
Laura Madrid
Madrid, Laura
P8 School Paraprofessional
Elizabeth May
May, Elizabeth
High School English Language Arts Teacher/HS Speech Coach
Michael Meyering
Meyering, Michael
Elementary School Principal
Shawn Miller
Miller, Shawn
High School Principal
Jil Mitchell
Mitchell, Jil
Alternative Program Teacher, 9-12 Student Advocate
Stacy Mitchell
Mitchell, Stacy
Food Services
Mark Mohl
Mohl, Mark
Assistant HS Baseball Coach
Dakota Monson
Monson, Dakota
High School Paraprofessional
Tyler Mueller-Lynde
Mueller-Lynde, Tyler
4th Grade Teacher
Kelley Nedved
Nedved, Kelley
Kindergarten Teacher
Randy Nedved
Nedved, Randy
Bus Driver
Kerry Neuberger
Neuberger, Kerry
High School English Language Arts Teacher
Stan Newton
Newton, Stan
5-8 School Counselor
Kelsey Nierengarten
Nierengarten, Kelsey
7-8 Math Teacher
Joe Obermann
Obermann, Joe
7-12 Art Teacher
Rebecca Obermann
Obermann, Rebecca
Elem/Middle School Special Education Teacher
Doreen Olson
Olson, Doreen
P8 School Custodian
Sara Olson
Olson, Sara
2nd Grade Teacher
Josh Omans
Omans, Josh
7-12 Industrial Technology Teacher/7th Gr. FB Coach
Ashley Pahnisch
Pahnisch, Ashley
5-6 Social Studies Teacher/Assistant HS Girls Basketball Coach
Lydia Paulson
Paulson, Lydia
1st Grade Teacher
Spencer Paulson
Paulson, Spencer
K-6 Vocal Music Teacher
Andrew Piper
Piper, Andrew
High School Band Teacher
Terri Ploeger
Ploeger, Terri
HS Special Education Paraprofessional
Nikki Renner
Renner, Nikki
Elementary Office Staff/High School Yearbook Advisor/HS Asst Girls Track Coach
Blake Risius
Risius, Blake
K-6 PE Teacher/7th Gr. VB Coach/7-8 Boys Track Coach,/7 Gr. Girls BB Coach/7 Gr. Boys BB Coach
Ryan Ristau
Ristau, Ryan
High School Custodian
Elvira Rodriguez
Rodriguez, Elvira
Taher Food Service
Mikayla Roth
Roth, Mikayla
HS Spec Ed Teacher/Assistant HS Volleyball Coach
Jim Schaumberg
Schaumberg, Jim
P8 School Custodian
Ryan Schmalen
Schmalen, Ryan
7-8 PE Teacher/HS Athletic Director
Billie Jo Schmit
Schmit, Billie Jo
Bus Driver
Paul Schoneman
Schoneman, Paul
HS Boys Golf Coach/8 Gr. Boys and Girls Basketball Coach
Tanya Schoneman
Schoneman, Tanya
7-12 Spec Ed Paraprofessional
Elaine Schreiber
Schreiber, Elaine
Food Services
Vahn Schumacher
Schumacher, Vahn
Assistant HS Football Coach
Mindy Scott
Scott, Mindy
District Technology Assistant
Megan Sears
Sears, Megan
3rd Grade Teacher
Jeff Short
Short, Jeff
Bus Driver
Payton Skjeie
Skjeie, Payton
4th Grade Teacher/HS Football Cheer Coach
Tracy Smeby
Smeby, Tracy
2nd Grade Teacher
Annette Smidt
Smidt, Annette
K-6 Art Teacher/K-12 ELL
Debra Steenhard
Steenhard, Debra
Middle School Principal
Kara Steffensmeier
Steffensmeier, Kara
P8 School Paraprofessional
Sarah Svare
Svare, Sarah
8th Grade English/Reading Teacher
Jesse Thompson
Thompson, Jesse
Assistant Boys Soccer Coach
Nic Tusha
Tusha, Nic
7-8 Future Ready Skills Teacher/HS Boys Head Track Coach/Asst FB Coach
Dena Tyler
Tyler, Dena
Taher Food Service/High School Kitchen Manager
Amanda Uhlenhopp
Uhlenhopp, Amanda
Middle and High School Special Education Teacher
Kelsey Units
Units, Kelsey
P8 School Paraprofessional
Adam Urness
Urness, Adam
Varsity Girls Basketball Coach
Scott VanDusseldorp
VanDusseldorp, Scott
High School Science Teacher
Nicole Vansickel
Vansickel, Nicole
7-12 Family and Consumer Science Teacher
Dustin Ward
Ward, Dustin
High School Math Teacher
Renee Washburn
Washburn, Renee
Nurse Assistant
Lauren Watson
Watson, Lauren
High School PE Teacher
Wendy Watson
Watson, Wendy
P8 School Custodian/Food Services
Renee Weisenstein
Weisenstein, Renee
High School Math Teacher
Kelli Wilson
Wilson, Kelli
3rd Grade Teacher; HS Wrestling Cheer Coach
Rayshel Witte
Witte, Rayshel
2nd Grade Teacher
Cory Yoder
Yoder, Cory
Assistant HS Wrestling Coach
Ashley Young
Young, Ashley
Transitioning Kindergarten Teacher
Jake Young
Young, Jake
Varsity Boys Basketball Coach
© 2022. Garner-Hayfield-Ventura Community Schools. All Rights Reserved.